24.01.2020

Projekta 1.2.1.1/18/A/001
sadarbības partneru pētījumu progress
01.10.2019 - 31.12.2019:

 

Pētījums Nr.1

SIA „ARMGATE”

Pētījuma trešajā ceturksnī tika veikts darbs projekta 2. aktivitātē “Optimālo gaisa plūsmas, temperatūras kontroles parametru izpēte, elektriskā vadības bloka izstrāde”, kuras ietvaros tika plnveidoti inkubatora paraugi, pētīti optimālie gaisa plūsmas režīmi, kā arī veikti pielāgojumi inkubatora dizainam, lai atvieglotu tā izmantošanu medicīniskajam personālam.

 

Pētījums Nr.2

SIA „Baltic Scientific Instruments”

SIA „Baltic Scientific Instruments” ir uzsākusi un plāno pabeigt 2020. gada janvāra mēnesī vispiemērotāko materiālu un komponenšu iepirkuma procedūru saistībā ar pētījumu Nr.2 “Brīvās izlaišanas radioaktīvo piesārņojumu monitora atomenerģētikas uzņēmumiem izstrāde” projekta “Enerģētikas un transporta kompetences centrs” ietvaros, par kuru SIA „ETKC” un Centrālā finanšu un līgumu aģentūra ir noslēgusi projekta īstenošanas līgumu numurs 1.2.1.1/18/A/001.

Turpinās dažādi citi pētījumi - kristālu virsmas pasivācijas tehnoloģijas pētījumi; detektēšanas bloka īpašību pētījumi atkarībā no elektronisko plašu montāžas tehnoloģijām, elektroniskās barošanas elementiem; radionuklīdu spektru aprēķināšanas analītisko metožu pētījumi; detektora tehnisko īpašību, kas atkarīgas no kriostatu un djuāra trauku montāžas tehnoloģijas, pētījumi; augsta vakuuma apdedzināšanas tehnoloģijas izpēte vakuuma kriostatiem un to iekšējām detaļām; optimālo izmēru pētījumi un aprēķini detektoriem no īpaši tīrā germānija; elektrisko barošanas shēmu pētījumi; kristāla virsmu slīpēšanas un pulēšanas tehnoloģiju izpēte; detektora īpašību, kas atkarīgas no detektora un detektora turētāja montāžas tehnoloģijas, pētījumi.

 

Pētījums Nr.4

SIA „D un D centrs”

Pētījuma “gaisa kuģa perspektīvas vibrācijas diagnostikas tehnoloģijas kompleksa demonstrators” 2.aktivitātes ietvaros tika pabeigts iepirkums “programmas un aparatūras daudzkanālu komplekss vibrācijas un deformācijas devēju signālu apstrādei: komutācijas sistēma” 2019.gada 4.ceturksnī un tiek veikti helikoptera maketa montāžas un testēšanas darbi.

 

Pētījums Nr.5

SIA „Earth Revival”

Decembris 2019

Pētniecības veida aktivitātes:

Tika parakstīts noslēdzošais pieņemšanas-nodošanas akts  aistībā ar otrā un trešā laboratorijas aktivitāšu punktu veiksmīgu paveikšanu.

 

Eksperimentālās izstrādes aktivitātes:

Tika veikta pasterizācijas moduļu sistēmu darbības pārbaude un konfigurēšana: izejmateriāla padeves jaudas sinhronizācija, slāņa veidošanās, produkta ātrums, sildīšanas jauda, mitrums un gaisa apmaiņa; Operatora darba zonas termoregulācija un ventilācija. Nogatavošanās moduļa montāža; nogatavināšanas kameras galveno sastāvdaļu testa palaišana.

Administratīva veida aktivitātes, ar mērķi veikt turpmākās pētniecības aktivitātes:

Tika veiksmīgi veikta cenu aptauja laboratoriju 2. posma pakalpojumu iegādei, kā arī tika izvēlēts vispiemērotākais sadarbības partneris – Latvijas Lauksaimniecības Universitāte (LLU), kas palīdzēs sasniegt projekta pētniecības ietvaros izvirzītos mērķus un veikt tam atbilstošās aktivitātes. Tika

noslēgts atbilstošs līgums ar LLU par projekta ieplānotām aktivitātēm: slāpekļa savienojumu metabolismā iesaistīto efektīvo mikroorganismu izdalīšana no aktīvo dūņu preparāta, mikroorganismu funkcionālā konsorcija izveide, eksperimenti ar brīvi dzīvojošajiem slāpekļa fiksētājiem; Mikrobioloģiskā mēslošanas līdzekļa pārbaude uz augiem.

 

Novembris 2019

Pētniecības veida aktivitātes:

Turpinājās darbs pie mikroorganismu kompozīciju izveides kā arī mikrobioloģisko mēslošanas līdzekļu pārbaudi uz augiem un iegūto rezultātu apkopošana. Izmēģinājumu laikā ar dekoratīvajiem augiem un kukurūzu iegūtie rezultāti tika apkopoti atbilstošajās tabulās un attēlos. Eksperimenta 2. laikā tika izveidoti divi funkcionālie konsorciji no izolātiem ar sastāvu Stenotrophomonas maltophili, Lactococcus lactis, Serratia sp un Stenotrophomonas maltophili, Pseudomonas sp., Micrococcus luteu. Pievienoto mikroorganismu koncentrācija dūņu paraugos bija 105 KVV/g mitrās masas (KVV – kolonijas veidojošās vienības). Pārējo kultivēšanu eksperimentu rezultāti tika tāpat apkopoti atbilstošajās tabulās un attēlos.

Tika akceptēts pieteikums piedalīties zinātniskā konferencē “Biosystems Engineering 2020”, kas ir Igaunijas Dabaszinātņu Univetsitātes organizēta konference saistībā ar darbu eksperimentālās iekārtas izveidē. Šobrīd norit aktīvs darbs pie raksta tapšanas, kas būs pētnieku kopdarbs.

 

Eksperimentālās izstrādes aktivitātes:

Tika veikta iekārtas bloku montāža pasterizācijas un nogatavināšanas kompleksu moduļos. Pasterizācijas sistēmu pārbaude, siltuma reģenerācija, izejvielu piegāde; pasterizācijas moduļa barošanas iekārtu un elektroniskā vadības bloka iestatīšana.

 

Administratīva veida aktivitātes, ar mērķi veikt turpmākās pētniecības aktivitātes:

Turpinājās iesāktais cenu aptaujas process ar mērķi izvēlēties vispiemērotāko sadarbības partneri.

 

Oktobris 2019

Pētniecības veida aktivitātes:

Turpinājās darbs pie mikroorganismu kompozīciju izveides kā arī mikrobioloģisko mēslošanas līdzekļu pārbaudi uz augiem. Konkrētāk tika iekārtoti divi izmēģinājumi – ar dekoratīvajiem augiem (amarants, puķu tabaka un lauvmutītes) un ar kukurūzu ar mērķi noteikt mēslojuma ietekmi uz augstākminēto augu augšanu. Pirmais izmēģinājums tika iekārtots 6. atkārtojumos. Kopumā izmēģinājumā iekļauti 72 veģetācijas trauki.

Izmēģinājumos izmantota amarantu šķirne “Illumination”, puķu tabakas šķirne “Sensation” un lauvmutīšu šķirne “Rainbow six”. Katrā veģetācijas traukā iestādīts viens auga dēsts, kuram pilnībā ir atvēsušās dīgļlapas un sāk parādīties 1.īstā lapa. Eksperimenti iekārtoti Latvijas Lauksaimniecības universitātes Lauksaimniecības fakultātes Augsnes un augu zinātņu institūta veģetācijas laukumā. Otrais izmēģinājums iekārtots 1L veģetācijas traukos, kas piepildīti ar augsni (smilšmāls WRB 2015 – Katorelictogleyic Hortic Phaeozem). Katrā veģetācijas traukā iesēta viena saldās kukurūzas (Zea mays var. saccharata) cv “Elan sēkla. Izmēģinājums iekārtots 6. atkārtojumos.

Papildus tika iekārtoti sekojoši kultivēšanas eksperimenti mikroorganismu kompozīciju izveides aktivitātēm: 1. Notekūdeņu dūņu bioloģiskās aktivitātes noteikšana, kuru laikā notekūdeņu dūņu paraugi sajaukti ar neitralizētu kūdru (Ku-1) vai komerciālā Laflora KKS-1 kūdras substrātu (PG-mix 15-10-20, pHKCI 5,1-5,9, 1 kg m-3) un pārbaudīta pasterizēto dūņu mikrobioloģiskā aktivitāte izmantojot OxiTOPTM – OC 110 skābekļa patēriņa reģistrēšanas sistēmu. Paraugi inkubēti 300

C. Pēc 96. st. inkubācijas tika salīdzināta mikroorganismu enzimātiska aktivitāte dažādos dūņu-kūdras variantos. 2. Notekūdeņu dūņu elpošanas intensitātes salīdzinošā testēšana ar pievienotajiem mikroorganismu konsorcijiem. Eksperimentu veica OxiTopTM sistēmā, periodiski vēdinot pudeles, lai nodrošinātu skābekļa piekļuvi dūņu paraugiem. Paraugu mitrums eksperimenta laikā bija vidēji 70%. 3. Notekūdeņu dūņu bioloģiskās aktivitātes testēšana dažādu piedevu klātbūtnē. Paraugu maisījumus inkubēja slēgtos 100 mL traukos pie 23 0

C, periodiski samaisot. Pēc 7 dienu inkubācijas, testēja mikroorganismu elpošanas intensitāti un dūņu baktēriju dehidrogenāzes aktivitāti. 4. Iegūto kompozīcju ietekme uz augiem notekūdeņu dūņu bioloģiskās aktivitātes testēšana dažādu piedevu klātbūtnē. Iegūto kompozīciju ietekme uz augiem tika skaidrota ar gurķu dīgtspējas testu.

 

Eksperimentālās izstrādes aktivitātes:

Turpinājās aktīva komunikācija starp projekta pētniekiem un eksperimentālās izstrādes sadarbības partnera Ukrainā “MICRON CORPORATION”, tika veikta iekārtas agregātu montāža blokos turpmākajai bloku uzstādīšanai. Instalācijas rāmja sagatavošana, iekšējo enerģijas sakaru ierīkošana.

Tika veikta konveijera transportiera, siltummezglu un entilācijas iekārtu pārbaude un testēšana.

 

Administratīva veida aktivitātes, ar mērķi veikt turpmākās pētniecības aktivitātes:

Konsultācijas saistībā ar cenu aptaujas tehnisko specifikāciju definēšanu 2. posma laboratoriju pakalpojumu iegādei ar mērķi turpināt veikt attiecīgo izpēti: slāpekļa savienojumu metabolismā iesaistīto efektīvo mikroorganismu izdalīšana no aktīvo dūņu preparāta, mikroorganismu funkcionālā konsorcija izveide, eksperimenti ar brīvi dzīvojošajiem slāpekļa fiksētājiem, Mikrobioloģiskā mēslošanas līdzekļa pārbaude uz augiem.

.

Pētījums Nr.6

Akciju sabiedrība ENERGOFIRMA „JAUDA”

Turpinās darbi pie kompakto transformatoru apakšstaciju tehniskās dokumentācijas izstrādes.

Apkopoti un izvērtēti savāktie dati par siltumapmaiņas  procesiem.

Veikti aprēķini par transformatoru zudumiem.

Apzinātas iespējamās testēšanas laboratorijas pārbaužu veikšanai.

Uzsākts darbs pie kompaktās transformatoru apakšstacijas prototipa izgatavošanas.

 

Pētījums Nr.7

SIA „Lafivents” Kopā ar Latvijas Universitātes zinātniekiem turpinām darbu pie biofiltra, tā komponenšu un darbības pilnveidošanas un testēšanas. 3. ceturksnī esam veikuši pirmos eksperimentus ar uzsvaru uz minerālnodrošinājumu, augu praktisko izvēli un mikroorganismu funkcionālo konsorciju izvēli un veidošanu. Veidojam nākamo eksperimentu plānus ar uzsvaru uz mikrobioloģijas un augu fizioloģijas pētījumu savienošanu. Esam veikuši priekšizmēģinājumus biofiltra automatizācijā ar labiem rezultātiem.

Esam izvēlējušies minerālnodrošinājuma formulu, kas piemērota hidroponiskiem apstākļiem, jeb tādiem, kuros augi aug ūdenī; un izmēģinājuši dažādas tās koncentrācijas uz dažādiem augiem, lai noteiktu piemērotāko barības vielu diapazonu. Pie reizes praktiski novērtēta dažādu augu izmantošanas iespējas biofiltrā ar papildus secinājumiem, ka augu trauslums arī ir īpašība, kas jāņem vērā izvēloties augus biofiltram, un augu ieaudzēšanā ūdenī ir jāveic pēc iespējas jaunākiem augiem, pirms izveidojusies liela sakņu sistēma, kas piemērota citiem apstākļiem.

Izmēģināta tehnika mikroorganismu funkcionālo konsorciju piesaistei granulām ar labiem rezultātiem, un izvēlēti tādi konsorciji, kuru ilgtspējību izmēģināt biofiltrā (nitrifikatori). Eksperimentālos apstākļos izmēģināti vairāki granulu tipi un to mikrobioloģiskā aktivitāte. Šobrīd sākušies eksperimenti, kur apvienotas granulas, mikrobioloģija un augi.

Notiek darbība pie nākamo eksperimentu plānošanas un nepieciešamo iekārtu veidošanas. Esam nolēmuši veidot modeļa izmēra prototipus, ar kuriem veikt eksperimentus kontrolētos apstākļos, tai skaitā paštaisītā testa kambarī, kur veikt gaisa bioremediācijas testus.

Esam izveidojuši prototipus ar primitīvu automatizāciju (taimeriem), bet ar labiem rezultātiem, kas kalpos kā izejas punkts no kura mainīt biofiltra gaisa un ūdens režīmus, lai noteiktu iekštelpu bioremediācijai piemērotāko.

 

Pētījums Nr.8

AS „RĪGAS ELEKTROMAŠĪNBŪVES RŪPNĪCA”

Atskaites periodā tika uzsākta vilces pārveidotāja un elektrodzinēja konstruktoru dokumentācijas izstrāde balstoties uz izveidotiem tehniskiem uzdevumiem. Ir izveidotas vilces pārveidotāja komponenšu un kopēja salikuma skices. Paveikta komponenšu iekšēja izvietojuma pielāgošana prasībām. Pārskata periodā tika ieskicēts elektrodzinēja korpuss. Darba gaitā tika saskaņoti gabarīta un stiprināšanas izmēri.

Ņemot vēra aprēķina rezultātus izveidotas elektrodzinēja sastāvdaļu skices.

Par atskaites periodu tika apstiprināts iepirkuma darbu veicējs. Superkondensatoru uzkrājēja saskaņošanas ierīces bloka (SKUSIB) projektēšanas darbs ir uzsākts.

Pētījuma gaita noris saskaņā ar plānoto laika grafiku.

 

Pētījums Nr.9

SIA „SCM Latvia”

Uzņēmums SIA “SCM Latvia” turpina projekta “Inovatīvas, paaugstinātas efektivitātes apkures sistēmas izstrāde un ieviešana ražošanā, izmantojot biomasas un atkārtoti izmantojamu materiālu dedzināšanu siltumenerģijas iegūšanai” īstenošanu.

 

Laika posmā no 1. oktobra līdz 31. decembrim tika veikti šādi darbi:

1. Sagatavota informācija iekārtas eksperimentālā modeļa konstruēšanas iepirkuma izsludināšanai;

2. Izgatavoti iekārtas metāla detaļu un mezglu rasējumi;

3. Veikta visa atkritumu dedzināšanas kompleksa 3D modeļa noslēdzošā rasējuma izstrāde.

 

Pētījums Nr.10

SIA “TERMOLAT” pētniecības projekta “Kapacitātes sensori jumta monitoringam” (projekta nr. 1.2.1.1/18/A/001) trešajā ceturksnī (10.2019. - 12.2019.) izpētīja sekojošo:

1. Impulsu Laika Funkcijas Refleksometrija procesus, lai varētu izgatavot lētu un efektīvu eksperimentālo aparatūru;

2. Kapacitatīvo sensorus uz divvadu līnijas bāzes, izmantojot impulsu laika funkcijas refleksometrijas metodi;

3. Kapacitatīvo sensoru eksperimentālā pārbaude.

 

Pētījums Nr.12

”SIA “UAVFACTORY”

 

2019.gada 4.ceturksnī veikti:

1. Aerodinamiskie aprēķini – Aktivitāte Nr.1 • Tika izveidoti priekšējā un vertikālā propellera aerodinamiskie modeļi. Šie modeļi tiks izmantoti simulācijās

2. Sarežģīti optimizācijas algoritmi - Aktivitāte Nr.2 • Propellera salīdzināšanas algoritms: tas salīdzina vairākus dzenskrūves jaudas un vilces koeficientus, avansa koeficienta un apgriezienu skaita diapazonā. Un tiks izvēlēta dzenskrūve, kurai ir vislabākā enerģijas efektivitāte. • Motora jaudas un vilces novērtēšanas algoritms: Lai atrastu celšanas koeficientu, kas atbilst labākajiem izturības apstākļiem, būs virkne lidojuma testu virknei gaisa ātruma diapazona ar nemainīgu ātrumu, augstumu un temperatūru. Izmantojot šo algoritmu un propellera modeli, tiks aprēķināta motora jauda. Ar šo algoritmu var aprēķināt arī kopējo gaisa kuģa aerodinamisko pretestību. • Degvielas patēriņa novērtēšanas algoritms: Par pamatu degvielas patēriņa aprēķinam tiek pieņemta nepieciešamas celtspēja. Izturības novērtējums tiks veikts uz MATLAB, laika gaitā integrējot šo algoritmu. Investīcijas: Starprezultāta sasniegšanai ieguldīts 86’737 EUR

 

03.01.2020.

02.01.2020. uzsākta pētniecības projektu, kas apstiprināts SIA „ETKC” 19.12.2019. projektu atlases padomes sēdē, realizēšana Kompetences centra programmas 4.kārtas ietvaros:

 

Pētījums Nr.13

„Fotokatalītiskais process - ūdeņraža ieguve un virsmas pārklājumi”

Īstenotājs: SIA „ElGoo Tech” un SIA „G.Supply”

 

Pētījums Nr.14

„Radioaktīvo materiālu automatizētā spektrometra, kurā paraugu maiņu veic robots, izpēte un izstrāde”

Īstenotājs: SIA „Baltic Scientific Instruments”

 

Pētījums Nr.15

„Enerģijas pieprasījuma līdzsvarošana, ieviešot augsta līmeņa pārvaldības sistēmu ēkas vadībai, enerģijas uzkrāšanai un enerģijas apmaiņai, balstoties uz enerģijas tirgus dinamiku un īslaicīgu parametru manipulācijām klimata uzturēšanas sistēmās”

Īstenotājs: SIA „Lafivents”

 

Pētījums Nr.16

„Jaunu kvalitatīvo un funkcionālo risinājumu uzlabojumu izstrāde un izmantošana vertikālo vēja tuneļu ražošanā”

Īstenotājs: SIA „Aerodium Technologies”

 

09.12.2019

SIA „RIC Technology” un SIA „WTM Solutions” pārtrauc (izbeidz) pētniecības projekta Nr.11 realizēšanu ar 01.10.2019.

 

 

<< | >>

TOP